Tanie kwatery na wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

byłe Województwo koszalińskie

09 November 2011r.

Byłe województwo koszalińskie usytuowane jest w północno-zachodniej części Polski i zajmuje terytorium o powierzchni 8471,0 km2. Graniczy na wschodzie z województwem słupskim, na zachodzie ze szczecińskim, na południu — pilskim, zaś od północy na odcinku 85 km przylega do Bałtyku. Administracyjnie województwo podzielone jest na 35 gmin i 10 miast. Obszar ten zamieszkuje 445,4 tys. mieszkańców, przy średniej gęstości zaludnienia 52,5 osób/kma. Zróżnicowane ukształtowanie powierzchni, szaty roślinnej i warunków hydrograficznych na terenie województwa koszalińskiego przyczyniło się do dużej zmienności przestrzennej jednostek krajobrazowych. Według podziału Polski na regiony fizyczno-geograficzne J. Kondrackiego, województwo jest w zasięgu dwóch prowincji, a mianowicie: Pobrzeża Południowo-bałtyckiego i Pojezierza Poludniowobałtyckiego. W obrębie pierwszej pod prowincji wyróżniono makroregion Pobrzeże Sławińskie z podziałem na mezoregiony: Wybrzeże Słowińskie i Równinę Białogardzką. W pod prowincji pojeziernej występuje makroregion Pojezierze Zachodniopomorskie z mezoregionami: Pojezierze Drawskie i Wysoczyzną Polanowska. W dalszej części opracowania, dla łatwiejszej orientacji, obszary o dużej jeziorności w województwie koszalińskim nazywać będziemy Pojezierzem Drawskim, a tereny rekreacyjne w sąsiedztwie brzegu morskiego — pasem nadmorskim.


Rys Historyczny

09 November 2011r.

Województwo koszalińskie jest częścią składową dawnej dzielnicy Polski — Pomorza Zachodniego. Nie stanowiło ono w przeszłości zwartej jednostki terytorialnej. Kilkakrotne zmiany przynależności państwowej wywarły niewątpliwie wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy. i polityczny tego regionu.


Darłówko

09 November 2011r.

Darłówko Miejscowość położona u ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku, w granicach administracji miasta Darłowa, port handlowy i rybacki; kąpielisko morskie. Historia portu jest nierozerwalnie związana z losami Darłowa. W roku 1362 Darłowo zostało przyjęte do Hanzy jako członek pośredni reprezentowany przez Kołobrzeg. Członkowstwo ułatwiało nie tylko handel morski ale i, rybołówstwo. W roku 1412 staje się pełnoprawnym członkiem Hanzy. W roku 1497 . silny sztorm zatapia Darłówko, niszczy port i umocnienia brzegowe rzeki Wieprzy. Po odbudowie, w latach 1563—70 przez port przewija się około 100 statków rocznie. Wojna trzydziestoletnia hamuje rozwój portu i handlu. Ponowne ożywienie przynosi rozbudowa portu w czasach pruskich.