Tanie kwatery na wczasy

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1 ...  2  3  [4]  5  6  ... 11  Następna >

Obszary o Funkcjach Turystycznych

09 November 2011r.

Korzystne walory środowiska naturalnego dla turystyki występują w województwie koszalińskim w dwu odmiennych obszarach, to jest pasie nadmorskim i pojeziernym. Ze względu na odmienność walorów środowiska przyrodniczego obu obszarów i sposobów ich turystycznego wykorzystania zostaną omówione oddzielnie. Pas nadmorski poprzez charakterystyczne a zarazem odmienne od reszty regionu cechy środowiska geograficznego stanowi dużą atrakcję dla turystów. Są w nim sprzyjające warunki do wypoczynku i turystyki kwalifikowanej. Szeroka plaża podobnie jak i formy wydmowe tworzące typ wybrzeża płaskiego, zajmuje ponad trzy czwarte linii brzegowej województwa koszalińskiego.


Życie Kulturalne i Folklor

09 November 2011r.

O atrakcyjności każdego regionu decydują istniejące na jego obszarze walory turystyczne, które zaspokajają różnorodne potrzeby w zakresie spędzenia wolnego czasu. Jednym z nich jest szeroko rozumiana kultura. Na życie kulturalne składają się cztery zasadnicze elementy to znaczy instytucje prowadzące działalność kulturalną, oferta kulturalna, środowiska twórcze i dobra kultury nagromadzone w postaci substancji zabytkowej. Upowszechnianiem kultury w województwie koszalińskim zajmuje się szereg wyspecjalizowanych instytucji kulturalnych. Oto niektóre z nich:


Struktura Użytkowania Ziemi

09 November 2011r.

Ze względu na typ własności, w 1975 r. gospodarka uspołeczniona zajmowała około 53% gruntów, wobec 42,5% średniej ogólnokrajowej. W dalszej kolejności wymienić należy: gospodarstwa indywidualne około 42,0% i tylko 1,0% przypadało na spółdzielnie produkcyjne. Województwo koszalińskie posiada jeden z najwyższych wskaźników w kraju powierzchni użytkowanej rolniczo w gospodarstwach państwowych (około 51,7%).


Przemysł i Rolnictwo

09 November 2011r.

Przemysł, skupiający prawie jedną piątą ogólnej liczby zatrudnionych w gospodarce uspołecznionej, nie ma najlepszych warunków rozwoju. Pod względem surowców mineralnych, województwo należy do najuboższych w 'kraju. Znaczenie przemysłowe mają tylko dość powszechnie występujące surowce dla przemysłów materiałów budowlanych i szklarskiego: iły, gliny, kruszywa naturalne, torfy oraz piaski ceraimiozine. Toteż z punktu widzenia bazy surowcowej tylko te dwie gałęzie oraz przemysły przetwarzające płody rolne, hodowlane, leśne oraz przemysł związany z gospodarką morską, mają tutaj względnie korzystne warunki rozwoju.


Stopień Urbanizacji Województwa

09 November 2011r.

Według stanu w dniu 31 grudnia 1976 r. na 100 mężczyzn przypadało tu 101,2 kobiet, a średnio w kraju współczynnik ten wynosił prawie 106. O wiele większe zróżnicowanie niż w skali województw uwidacznia się w podziale na miasta i gminy oraz na poszczególne grupy wieku. Poważne zmiany w okresie powojennym zarysowały się również w strukturze ludności według wieku. Polegały one najpierw na wzroście, a potem na zmniejszaniu odsetka dla dzieci w wieku do 15 lat, przy wzroście udziału ludności w najstarsizych grupach wieku. W grupach wieku 16—59 lat, w latach pięćdziesiątych uwidocznił się spory spadek udziału, w następnym dziesięcioleciu odnotowano powrót do poziomu z pierwszych lat powojennych. Od szeregu już lat następuje powolny, lecz systematyczny wzrost procentowy tej grupy.


Ludność i zatrudnienie

09 November 2011r.

Obszar województwa koszalińskiego według podziału administracyjnego z 1 czerwca 1975 r. zamieszkiwało w końcu tego roku 434,8 tys. osób. W ciągu następnych dwóch lat stan ludności wzrósł do 445,4 tys. To samo terytorium w 1950 r. zamieszkiwało 258,1 tys., dziesięć lat później 348,0 tys., a w 1970 r. — 404,4 tys. osób. Mamy więc do czynienia z systematycznym wzrostem liczby ludności. Wzrost ten jest jednak niezbyt dynamiczny, w związku z czym województwo to należało w przeszłości i należy nadal do słabo zaludnionych obszarów Polski.


Rys Historyczny

09 November 2011r.

Województwo koszalińskie jest częścią składową dawnej dzielnicy Polski — Pomorza Zachodniego. Nie stanowiło ono w przeszłości zwartej jednostki terytorialnej. Kilkakrotne zmiany przynależności państwowej wywarły niewątpliwie wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy. i polityczny tego regionu.


Strona 4 z 11, < Poprzednia  1 ...  2  3  [4]  5  6  ... 11  Następna >